Technasium Top Award 2015

Oranje boven bij de Technasium Top Award 2015

Links en rechts stonden leerlingen in groene t-shirts. In het midden, op het ereschavot: de jubelende meiden van het Calandlyceum, in knallend oranje. Voor de tweede keer in vier jaar won het Calandlyceum de Technasium Top Award!

Liane van Halteren, Marissa Dorland, Erum Ilyas en Ouidad Ouijjit (uit 2VZ1 en 2VZ2) leverden een topprestatie. Het schaalmodel dat ze in één dag tijd bouwden, toonde aan dat hun idee – geïnspireerd op de natuur (biomimicry) – ècht levensvatbaar is. Met het verschil tussen koude en warme muren kun je energie opwekken die je weer kunt benutten. En om dat principe te bewijzen, kregen ze een stirling motortje aan de praat. ‘Een installatie die van A tot Z echt wèrkt; wat een pláátje was dat’, zei juryvoorzitter Dieter Schaefer bij de prijsuitreiking.

Liane van Halteren, Erum Ilyas, Ouidad Ouijjit en Marissa Dorland op de bovenste trede bij de Technasium Top Award 2015.

Liane van Halteren, Erum Ilyas, Ouidad Ouijjit en Marissa Dorland op de bovenste trede bij de Technasium Top Award 2015.

Dat de presentatie in de volle zaal van de schouwburg Almere (de laatste van alle 12 finalisten) niet helemaal lekker liep, was daarna snel vergeten. De meiden kwamen tijd tekort om met berekeningen te onderbouwen dat je met de Aquawall misschien zelfs wel twéé schoolgebouwen tegelijk energieleverend kunt maken. ‘Nee,’ zei Marissa na afloop, ‘vlekkeloos was de presentatie niet. Maar gelukkig was de jury onder de indruk van het prototype.’ Vrijdag was onder meer nog een glasplaat van het prototype stukgevallen, maar die hadden ze tijdig kunnen vervangen. ‘Wàt er fout kon gaan, ging gelukkig gisteren al fout.’

Glunderend, maar ook een beetje beduusd, stonden de meiden vervolgens tussen alle deelnemers op de bovenste trede, de trede van nummer 1. Met een glimmende beker, een waardebon voor een rondvlucht boven Flevoland, een bos bloemen èn – een fijne verrassing van de stichting Technasium en Techniek.Nu – voor ieder teamlid een kakelverse iPad Mini. ‘Wow!’

Om de prestatie van Liane, Marissa, Erum en Ouidad nog wat beter in perspectief te plaatsen: aan de Technasium Top Award 2015 begonnen in totaal 5019 leerlingen van 78 scholen, verdeeld over 1322 teams. De beste 12 mochten opdraven in de landelijke finale. Het was al voor de derde keer in vier jaar dat het Calandlyceum in die landelijke finale mocht opdraven. Eén keer werd Caland tweede, twee keer werd er gewonnen. Technator Rutger Gast was dan ook ‘uitermate trots’: ‘De meiden hebben het prima gedaan. Het zegt ook iets over het niveau van het onderwijs op ons Technasium, denk ik. Onze leerlingen kunnen je precies vertellen wat ze bij ons leren.’

O&O-docente Saïna Zwart, die de vier meiden (het enige all-girl team in de finale) twee dagen terzijde stond, was minstens zo trots: ‘Ze hebben zich echt een slag in de rondte gewerkt. Zeker als je bedenkt hoeveel leerlingen aan deze wedstrijd zijn begonnen, meer dan 5000, en je gaat hier met de beker naar huis, past toch respect en waardering.’

Als het goed is, kun je over zeven jaar zien wat er in het groot van de Aquawall geworden is: dan moet het nieuwe schoolgebouw van CAH Vilentum in Almere, het vertrekpunt voor deze TTA-wedstrijd, te zien zijn tijdens de Floriade van 2022. Of dat energieleverende gebouw met koude en warme muren er ook daadwerkelijk komt, moet je altijd maar afwachten. Maar, zo verzekerde Vilentum-directrice Will Bekkering: ‘Dit is een serieuze opdracht, hoor. We hebben die niet voor de grap bedacht.’

(19 04 15)